Dlaczego Kraków
Wiele już wydano przewodników i wiele powstało stron internetowych, które podpowiadają co warto w Krakowie zobaczyć. Jest jednak z tym miastem pewien zasadniczy problem – przy każdej wizycie trzeba w pierwszej kolejności zadecydować czego zobaczyć się nam nie uda. Bo też i ogrom zabytków, muzeów, kościołów, teatrów, wspaniałych restauracji i urokliwych knajpek, całą masa „must seen-ów” i „must have-ów” z Krakowa przekracza możliwości zwykłego śmiertelnika. Przynajmniej jak na jeden raz – dlatego też stolica Małopolski to miasto, do którego wraca się w sposób naturalny. Z roku na rok pod Wawel przyjeżdża zresztą coraz więcej turystów; w roku 2017 było ich w sumie 12,9 miliona, a w roku 2018 znany portal Tripadvisor umieścił Kraków na liście 10. najwspanialszych miast świata. Wszystko to ze względu na ofertę: kulturalną oraz infrastrukturalną.
Obecnie nasze miasto dysponuje bazą 733 obiektów noclegowych, w tym 152 hotelami, co daje w sumie ponad 40.000 miejsc noclegowych. Podobną liczbą może się pochwalić na przykład holenderski Amsterdam, który również pod względem liczby mieszkańców jest zbliżony do Krakowa.
Turystyczna sława Krakowa liczy sobie już wiele dziesięcioleci i warto w tym miejscu przypomnieć, że krakowskie Stare Miasto, a także podkrakowskie Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i w Bochni zostały wpisane już na pierwszą, złożoną tylko z dwunastu pozycji, światową listę dziedzictwa UNESCO z 1978 roku.
Obecnie lista zawiera ponad tysiąc pozycji.
Kraków, dawna stolica Polski, jest do dziś uznawany za kulturalne centrum kraju. Mieszczą się tutaj najstarsze i najbardziej znane uniwersytety, najznakomitsze wydawnictwa, czy renomowane teatry, jak choćby Teatr Słowackiego, Teatr Stary, czy Teatr Bagatela. Od 10 lat nową siedzibę ma również ceniona Opera Krakowska, choć postmodernistyczna architektura tego budynku po dziś dzień wzbudza wśród krakowian niemałe kontrowersje.
Sławne i unikatowe zbiory posiadają także liczne miejskie muzea – to właśnie w Krakowie obejrzeć można między innymi najbardziej wartościowy obraz znajdujący się w polskich zbiorach, czyli „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci.
W podwawelskim grodzie na co dzień toczy się wartkie życie studenckie, na ulicach widać wielu młodych ludzi, którzy wieczorami opanowują kluby, bary, kawiarnie i restauracje. W Krakowie, na 22 uczelniach wyższych, studiuje stacjonarnie ponad 160 tysięcy osób. W ciągu ostatnich kilkunastu lat miasto stało się też bardzo istotnym, nowoczesnym ośrodkiem biznesowym i outsourcingowym, w którym swoje biura, filie, lub fabryki ulokowały ogólnoświatowe koncerny jak choćby: ABB, Capgemini, Comarch, Electrolux, Shell, Phillip Morris International i wiele innych.
Kraków, choć ma wiele do zaoferowania ze swej przeszłości, patrzy również w przyszłość i pomimo swej przebogatej oferty kulturalnej wciąż stara się ją rozwijać. Dobrze obrazuje to sytuacja w dzielnicy Zabłocie, gdzie obok muzeum w Fabryce Oskara Schindlera – stałego punktu zwiedzania miasta od czasu, gdy Steven Spielberg nakręcił tutaj swój oskarowy film – od niedawna stoi też Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wybierając się na wycieczkę do Krakowa można być pewnym jednego: każdy znajdzie tu coś dla siebie i z pewnością ani przez chwilę nie będzie się nudził.